Kontaktní osoba: David Houska   mobil: +420 777 678 767   e-mail:  info@skorkovsky.cz   Česky Česky   English English   Deutsch Deutsch   Espaňol Espaňol
www.SKORKOVSKY.cz
MENU
Menu  Úvod
Menu  Rok 2007
Menu  Rok 2006
Menu  Rok 2005
Menu  Rok 2004
Menu  Kronika
Menu  GWR 2005
Menu  Češi v GWR 2004
Menu  Fotogalerie
Menu  Nejzajímavější NEJ...
Menu  Programová nabídka
Menu  Z internetu
Menu  Ke stažení
Menu  Kontakt
 
Češi v GKR 2004


Česká republika v Guinnessově knize rekordů 2004

Nejrůznější média občas uvádějí, jak ten či onen Čech, případně to či ono v České republice je nejlepší na světě a bude také zapsáno do Guinnessovy knihy rekordů nebo už dokonce v této slavné knize uvedeno je.
Jaká je aktuální situace ohledně "světovosti České republiky z pohledu pana Guinnesse" je možné se dočíst v nejnovějším vydání českého překladu Guinnessovy knihy světových rekordů 2004.


Instituce GUINNESS WORLD REKORDS LIMITED (vydavatelství Guinnessovy knihy světových rekordů) sídlí Londýně, má celosvětový věhlas a padesátiletou tradici.
Každoročně zaznamenává a publikuje aktualizovaný výběr toho nejzajímavějšího s předponou NEJ... co nabízí historie i novodobý vývoj světa.
Knihy GUINNESS WORLD REKORDS (Guinnessovy světové rekordy) velmi rychle získaly mezinárodní popularitu a mimořádnou oblibu mezi čtenáři všech věkových skupin.
V současnosti je Guinnessova kniha na světovém trhu nejprodávanější knihou všech dob!
Ověřený počet prodaných výtisků už překročil hranici 100 miliónů a každým rokem lze zakoupit vydání v nové úpravě a v desítkách jazykových verzí prakticky po celé zeměkouli.
V historii literárních děl bylo prodáno více výtisků pouze u Bible a Koránu, ovšem v těchto případech nejsou zajištěna autorská práva. (Viz. GWR 2004, str.174).

Každý den přináší nové události, výsledky a objevy. Každoročně tím vznikne na tisíce nových i překonaných rekordních hodnot. Kapacita Guinnessovy knihy zůstává nezměněna, (v rozsahu zhruba 300 stran). Přesto se v ní objevují nové tématické oblasti a rozšiřují se oblíbené náměty.

Guinness World Records Limited každý rok obměňuje a doplňuje knihu výběrem nových rekordů i snímků tak, aby v souladu s dobou a převratným rozvojem bylo nabídnuto čtenářům to, co je nejvíce zaujme.
Schvalovací systém pro ověřování rekordů je velice přísný a důkladný. Vydavatel má také naprostou volnost v rozhodování, zda rekord bude, či nebude do knihy zařazen.


Být v něčem nejlepší nebo jakýmkoliv způsobem nejzajímavější v celosvětovém měřítku zdaleka ještě neznamená zápis v některém vydání této pozoruhodné knihy.
Například držitelé nejprestižnějších světových ocenění, mezi které patří ceny Grammy, udílení Zlatých globů či Oscarů, podobně olympijští vítězové nebo mistři světa ve fotbale, v hokeji, v atletice atd. mají v současnosti šanci na zápis do Guinnessovy knihy až teprve tehdy, pokud se jim například podaří získat nejvíce titulů ze všech, kteří to které ocenění již vlastní.
Kapacita knihy by nestačila ani na prostý výpis jmen a dat všech těchto slavných a nejslavnějších!
Příkladem z tuzemska jsou legendární bratři Pospíšilové, nepřekonatelní mistři světa v kolové. V letošním vydání knihy není dokonce vůbec uveden jejich sport, kterým tak proslavili Československo!
Také náš "Zlatý slavík" Karel Gott, by svou výjimečnou kariéru mohl ozdobit i zápisem ve světové knize rekordů a bylo by zajímavé zjistit, zda vůbec někdo získal více národních pěveckých ocenění. Nejslavnější český zpěvák mezi rekordmany Guinnessovy knihy zatím chybí.

Uveřejnění v knize nezaručí, ani když například pěšky "pouze" obejdete celý svět, objedete ho na kole nebo vylezete na jeho nejvyšší horu. Takovýchto výjimečných cestovatelů je už zpravidla více a šanci na záznam má pouze ten, který byl buď historicky první nebo je zajímavý ještě něčím navíc, (je nejmladší, nejrychlejší apod.).
Podobná situace nastala i v dalších oborech zdolávání hranic lidských možností.

Početný profesionální tým vydavatele Guinness World Records rozdělil obsah knihy pro rok 2004 zhruba do následujících tématických oblastí:

  • Nej... lidí, přírody a moderního světa, (od života v pravěku po nejmodernější objevy ve vesmíru).
  • Rekordní hodnoty ve světě věcí, techniky, vědy a nových technologií.
  • To nejlepší z umění, médií, hudby a průmyslu zábavy.
  • Obsáhlé pojednání o nejzajímavějších rekordech ze světa sportu, včetně všech nových a moderních kategorií.

Obsah knihy má více než sto různých kapitol.

Jak je tedy na tom dle "Guinnesse" letos Česká republika?
První české světové nej... je uvedeno až na straně 72. Jedná se o nelichotivé prvenství, patřící do tématu o životním prostředí.
Uvedení v knize je i přesto mimořádnou událostí.
Letos máme z veškerých rekordních pozoruhodností naší země zapsána do knihy pouze tři světová prvenství! (Kromě již uvedeného je na str. 80 a 102 po jednom zápisu, a to v tématech politika a nadživotní velikosti).

A jaká je letos situace s českými rekordmany? Je jich méně, než je prstů na rukou.
V prvních dvou třetinách knihy není ani jedno české jméno!
První Čech je uveden na straně 209, v kapitole o rekordech v nejpopulárnějším sportu planety, fotbale!
Přes fotbal, který údajně hraje miliarda hráčů všech národností, lze názorně ukázat, jak je zápis do Guinnessovy knihy záležitostí specifickou a výjimečnou.

Jde-li o fotbalová nej..., měl by mít letos šanci "u Guinnesse" z českých hráčů především Pavel Nedvěd, čerstvý držitel Zlatého míče, nejprestižnějšího individuálního fotbalového ocenění za rok 2003, případně jeho slavný předchůdce Josef Masopust.
Nedvěda, Masopusta ani Bicana nebo Pláničku v Guinnessově knize letos nenajdete.
Dalo by se namítnout, že nejlepší český sportovec roku 2003 Pavel Nedvěd, obdržel ocenění pro nejlepšího fotbalistu Evropy až po uzávěrce vydání Guinnessovy knihy 2004, (kniha skutečně vychází s jednoročním předstihem). Pro letošek není o majitelích Zlatých míčů vůbec žádný záznam a pokud v dalších letech vydavatelé knihy tuto evropskou fotbalovou poctu znovu aktuálně zařadí, pak má největší šanci z dosavadních 37 oceněných pravděpodobně Francouz Michel Platini, který jako jediný obdržel tuto trofej tři roky po sobě, (v letech 1983-1985).

Na výčet fotbalových rekordů jsou v knize vymezeny pouze čtyři stránky a v letošním výběru je celkem 35 jmen. (Především se jedná o držitele nejzajímavějších rekordů z mistrovství světa nebo z nejprestižnějších klubových pohárů).
Nechybí světové veličiny, jako Just Fontaine a Zinedine Zidane z Francie, Angličan Peter Shilton, Cafu a Pelé z Brazílie, Němec Gerd Müller, Sándor Kocsis z Maďarska, Ital Dino Zoff, Gabriel Batistuta z Argentiny a další.
Naopak letos se do Guinnessovy knihy neprosadily rekordy fotbalových legend, jakými jsou např. Maradona, Platini, Ronaldo, Gruyff, Di Stefano, Eusebio a další.

Vzhledem k tomu, že jde o každoročně obměňovaný výběr NEJ... celé fotbalové historie, mohlo by se zdát téměř jako zázrak, že letos již podesáté od roku 1991 se v této elitní skupině znovu objevuje české jméno!

Zástupcem České republiky v Guinnessově knize rekordů je za fotbal rekordman Jan Skorkovský. Na tuto poctu získal nárok v roce 1990, kdy se stal držitelem jednoho z nejnáročnějších výkonů ve fotbalové kontrole míče.
Jako jediný v historii překonal s fotbalovým míčem nepřetržitě ve vzduchu klasickou maratónskou vzdálenost. Jedná se zároveň o vzdálenost absolutní, protože konkurence se zatím dostala na metu třiceti kilometrů.

Kopaná má po celém světě mnoho nejrůznějších rekordmanů a rekordů i v disciplínách individuálního umění. Do knihy jsou každoročně vybráni dva, maximálně tři specialisté na fotbalové dovednosti.
Jan Skorkovský je mezi nimi už 14 let!
(Pozn.: Rekordman z Prahy vlastní osvědčení a certifikáty na více než tisíc rekordů. Podle dostupných záznamů je to nejvíc v České republice).

Letos je v Guinnessově knize uvedeno celkem osm českých jmen a ve všech případech se jedná o sportovce.
Překvapivě není uveden žádný český hokejista ani světové sportovní legendy, jakými jsou Emil Zátopek a Věra Čáslavská.
Ani tenis situaci letos nevylepšil, i když mezi uvedenými držiteli tenisových rekordů jsou také M. Navrátilová (USA) a M. Hingisová (Švýcarsko), oficiálně se v tehdejším Československu bohužel ale pouze narodily.
Prestiž našeho státu z hlediska Guinnessových světových rekordů letos zachránili zástupci čtyř sportovních odvětví.
K již zmíněnému fotbalu se řadí především atletika se jmény, která jsou tak známá a slavná, že je není nutno blíže představovat: Jan Železný, Roman Šebrle, Jarmila Kratochvílová a Helena Fibingerová (na str. 223 až 227). Všichni jsou v knize uvedeni jako držitelé světových rekordů.
Dále se výrazně zviditelnila česká letecká akrobacie se závěsným létáním a to přes legendárního mistra světa Petra Jirmuse a světového rekordmana Tomáše Suchánka (na str. 252).
Poslední české jméno najdete na straně 236, v kapitole Klasické lyžování a patří světové rekordmance Kamile Horákové, která dokázala urazit největší vzdálenost v historii běhu na lyžích žen.

V součtu má Česká republika v Guinnessově knize pro rok 2004 uvedených celkem 11 světových prvenství.
Každopádně letošní vydání nejznámější a nejslavnější encyklopedie o rekordech nabízí opět mimořádně zajímavé a poučné čtení.



Do tématu "Guinnessova kniha rekordů / Česká republika" v současnosti patří skupina aktivních a podnikavých lidí z Pelhřimova, u nás známá jako agentura "Dobrý den".

Tito, dříve nadšenci a dnes profesionálové ve svém oboru již 15 let mapují a shromažďují veškeré rekordy a pozoruhodnosti České republiky a podnikají aktivity s tímto související, (na základě oprávnění získaného z centrály Guinnessovy instituce z Londýna, včetně posuzování rekordů a vydávání certifikátů).

Nejprve tato agentura spolupracovala s "Českým Guinnessem", panem Ladislavem Kochánkem, autorem několika seriálů a knih o československých rekordech a kuriozitách.

Právě rozsáhlý archív tohoto dnes již nežijícího publicisty a sběratele se stal základem Databanky českých rekordů, kterou uvedená agentura spravuje a ve stylu Guinnessovy knihy doplňuje a aktualizuje.

Hlavní akcí agentury je Mezinárodní festival rekordů a kuriozit, největší festival svého druhu ve střední Evropě. Letos v červnu se uskuteční jeho 14. ročník.

Mnoho návštěvníků láká do Pelhřimova také Muzeum rekordních a neobvyklých předmětů, které agentura Dobrý den provozuje a průběžně doplňuje novými neobvyklými exponáty.

Po vydání několika dodatků o českých rekordech do českých překladů Guinnessovy knihy rekordů, uvedla v červnu 2003 pelhřimovská agentura na český knižní trh výpravnou publikaci s názvem Česká kniha rekordů, která representativním způsobem mapuje nejzajímavější česká nej.

U příležitosti představení této knihy proběhla na Pelhřimovském náměstí největší autogramiáda rekordmanů na území našeho státu.



Autor: Ing. David Houska
Únor 2004



<< Kronika || Nahoru || Fotogalerie >>

Vaše návrhy a připomínky k webu zasílejte webmasterovi.